Tipy na výlety
BEDŘICHOVSKÁ PŘEHRADA
na Černé Nise, dokončená r. 1905. Krytým „kanálem“ odtud vede voda do rudolfovské elektrárny.
—————————————————————————————————————————
ČERNÁ HORA
1084 m n.m., přírodní rezervace. Zbytek původního smrkového porostu poškozený imisemi. Vrchoviště s klečí, skalní útvary (Sněžné věžičky)
—————————————————————————————————————————
průmyslově zemědělská obec založená r. 1701. Stará sklárna ze 17. století nahrazena roku 1910 dnešní. Kostel Proměnění Páně z let 1862-65. Pod nádražím lípa malolistá, údajně nejstarší strom Jablonecka.
—————————————————————————————————————————
přírodní rezervace, rašeliniště s bohatým výskytem klikvy a rašeliníku. Počátkem 20. století zde byla těžena rašelina a vytěžené borkoviště bylo r. 1908 použito jako vodní nádrž (dnes zarostlá), jejíž vody poháněly brusírny skla v Bedřichově.
—————————————————————————————————————————
859 m.n.m., nejvyšší místo Maxovského hřebene. Rozhledna (vysoká 23,5 m) z r. 1907, pod ní stojící chata je z r. 1936. Název Královka je počešteným názvem původního německého pojmenování Königova výšina. Nejstarším českým názvem vrcholu je Nekraš.
—————————————————————————————————————————
kdysi osada a sklářská huť (1775 – 1887), dnes neobýváno. Panský dům shořel r. 1938. Lesní hřbitov sklářů. V Lišcí boudě (bývalý hostinec) sklářské muzeum (otevřeno od 15.6. do 15.10. v sobotu a v neděli).
—————————————————————————————————————————
samota na Blatném potoku. Sklářská huť v letech 1756 – 1817 na místě „nové“ paseky z r. 1630. Pozůstatkem huti je panský dům, přestavený r. 1844 na lovecký zámeček, pozdější (po r 1930) sídlo státních lesů. V okolí stejnojmenná přírodní rezervace (31 ha, vyhl. r. 1987) – vrchoviště s klečí a podmáčenými smrčinami.
—————————————————————————————————————————
název kopce (803 m n.m.) a horské chaty. Díky řadě vleků se Severák stal jedním ze středisek sjezdového lyžování v Jizerských horách. Součástí lyžařského areálu je přemostění silnice sjezdovou tratí.
—————————————————————————————————————————
na jednom z vrcholu Maxovského hřebene (820 m.n.m.) je železná rozhledna z r. 1887, která byla zakoupena na Světové výstavě ve Vídni.
—————————————————————————————————————————
vybudovaná v letech 1976-82, největší údolní přehrada Jizerských hor. Sypaná hráz (délka 720 m, výška nad terénem 43 m) zadrží 23 milionů m3 vody. Je určena k zásobování Liberce a Jablonce pitnou vodou (úpravna vody je v Bedřichově).
—————————————————————————————————————————
Krkonoše
Hornické muzeum v Harrachově nabízí jedinečnou příležitost ohlednout se za historií dobývaní rud v Čechách, která je v Harrachově spjatá již s rokem 1760. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout mineralogickou sbírku, řadu dokumentů, předmětů, přístrojů, nástrojů, důlní mapy a jiné materiály přibližující práci v dole.
Součástí expozice je i prohlídka podzemní štoly o délce 450 m. Zde se můžeme seznámit s dochovanými stroji z minulého století a funkčními součástmi štoly. Kromě kompletního těžního stroje zde uvidíme důlní vozy, akumulátorovnu, lokomotivu, důlní nakladač a jiné.
Prohlídka štoly trvá asi hodinu, prochází se v ochranných pláštích a v přilbách. Prohlídková trasa vede typickým prostředím rudného dolu, je vysypána štěrkovou drtí a osvětlena. Jelikož je muzeum vytápěné, teplota je zde konstantní po celý rok 10-12stupňů.
Poloha: naproti centrálnímu parkovišti za autobusovým nádražím v Harrachově, pět minut chůze po asfaltové cestě odbočující doprava do areálu ADOS CZ a.s. (bývalý rudný důl).
—————————————————————————————————————————
BOZKOVSKÉ DOLOMITOVÉ JESKYNĚ – Český Ráj
Bozkovské dolomitové jeskyně jsou největšími jeskyněmi, které u nás vznikly v poměrně odolné hornině – dolomitu a navíc skrývají největší podzemní jezero v Čechách. Dva původně oddělené jeskyní systémy měří dohromady 1040 m. Na rozdíl od většiny objevených dolomitových jeskyní, mají Bozkovské jeskyně nebývale bohatou krápníkovou a sintrovou výzdobu neobvyklých tvarů a perleťových odstínů. První prostory jeskyně byly objeveny v roce 1947 při lámání kamene v lomu Na vápenci. Při zpřístupňování dalších jeskyních systémů o 10 let později bylo použito netradičních postupů – potápěči-jeskyňáři byli vybaveni jen brýlemi, ploutvemi a šnorchlem. Jeskyně ročně navštíví více než 70 tisíc návštěvníků.
—————————————————————————————————————————
Muzeum obrněné techniky Smržovka
Můžete zde shlédnout kolem 30 kusů exponátu jako vyprošťovací tanky, obrněné …
—————————————————————————————————————————
Muzeum výroby dřevěných hraček
Chtěli byste se dozvědět více o historické výrobě dřevěných hraček? Nabízíme vám možnost exkurze výrobou s více než 100letou tradicí. Prohlídka, během níž se seznámíte s celým výrobním procesem, trvá přibližně 50-60 minut.
Dále v okolí najdete…
běžecké tratě, lyžařské vleky: Tanvaldský Špičák, Paseky, Souš, Bavorák, Mýtiny, Sokol Horní Polubný, Příchovice.
Pro náročnější lyžaře doporučujeme lyžařské areály: Rejdice, Harrachov, Rokytnice nad Jizerou a další, sáňkování, bobování, nástup na Jizerskou magistrálu a v neposlední řadě vycházky do okolí.
V okolí penzionu je mnoho značených turistických cest pro letní turistiku i milovníky běžek.
Cyklostezky, turistické trasy, rozhledny (Štěpánka, Špičák).
Jizerka – vesnická památková rezervace. Hejnice – poutní místo, zpřístupněná krypta s hrobkou. Lázně Libverda – stavba Obřího sudu s restaurací. Černá studnice – žulová rozhledna 869m nad mořem – krásný pohled na Jablonecko, Liberecký Ještěd i Krkonoše. Pěnčín kozí farma + prohlídka brusírny. Okružní vyjížďky vláčkem na Černou studnici, Bozkovské dolomitové jeskyně, zámek Frýdlant, muzeum skla s prohlídkou sklárny ve městě Harrachov, SKI muzeum. Josefův důl, Přehrada Souš. Jablonce nad Nisou a Liberec (kryté bazény, přehrady, divadla, muzea, Aquapark a zábavní centrum Babylon, ZOO, Botanická zahrada.
—————————————————————————————————————————
Přidejte odpověď